Renskötsel bedrivs på stora arealer och är beroende av att det finns betesmark för renarna under alla tider av året. Det finns samtidigt många andra markanvändare och intressen på de marker där renskötsel bedrivs. KSLA:s kommitté för mark- och vattenanvändning arrangerar nu ett rundabordssamtal inför ett planerat seminarium i frågan.
För särskilt inbjudna.
Konflikter gällande användning av mark och vatten är vanliga. Klimatet är också en faktor som har stor inverkan på renskötselns användning av markerna. En särskild utmaning är den bristfälliga kunskapen om renskötseln och dess förutsättningar i det omgivande samhället.
Syftet med rundabordssamtalet är att identifiera frågor som är särskilt angelägna för renskötselns framtid i relation till användningen av mark och vatten. Mer specifikt är avsikten att hitta ämnen där kunskapen behöver öka inom det omgivande samhället, och som passar att ta upp och diskutera i ett större forum.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…
Presentation av delbetänkandet och arbetet framåt För akademiens ledamöter
Våren 2024 tillsattes 2024 års skogspolitiska utredning. Göran Örlander utsågs till utredare…