Välkomna på vattenbrukskonferens i Uppsala 25-26 januari!
Konferensen inleds den 25 januari av en välkomsthälsning av SLU:s rektor Lisa Sennerby Forsse och landshövdingen i Uppsala län Peter Egardt. Därpå presenteras Jordbruksverket, ny ansvarig myndighet för vattenbruket, av generaldirektör Mats Persson. Sedan följer ett spännande program sammansatt av föredrag med lika delar närings-, forsknings- och myndighetsperspektiv, med gott om tid att diskutera och fundera över hur vi lyfter vattenbruket in i framtiden. Efter ett avslutande föredrag om närproducerad mat av Carl Jan Granqvist, Saxå Bruk, avslutas konferensen den 26 januari av landsbygdsminister Eskil Erlandsson.
Det övergripande temat för Vabr2012 kommer att vara hur vi tar utvecklingen av vattenbruket vidare in i framtiden, där rollfördelningen mellan näring, forskning och myndigheter kommer att vara av central betydelse. Vidare har vi som mål att, som en följd av årets konferens, utveckla en ”Nationell strategi för vattenbruksutveckling” ur närings-, forsknings- och myndighetsperspektiv.
Det kommer att finnas goda utställningsmöjligheter för företag och postersession, samt även för kulinariska bidrag till middagsbuffén på kvällen den 25 januari. Anmäl ditt intresse för detta direkt till organisationskommittén (se nedan).
Varmt välkomna den 25-26 januari 2012 för att träffa gamla och nya kontakter, planera och initiera samarbete samt inte minst umgås med kollegor från hela landet!
Program 25 januari
Marknad: Olof Karlsson
Björn Lindblad
Christina Stenberg
Klas Westlund
Fisketurism: George Ciric
Lars Marstone
Joakim Ollén
Håkan Schutzer
Moderatorer: Hammar/Kollberg
Ålands Fiskförädling
Skaldjursodlarna
Kungsfenan
Svensk Fiskgrossistf.
Sävenforsprodukter
Lysekil
Sportfiskarna
Näs fiskodling
Sötvattensmusslans potential, Willem Goedkoop
Moderatorer: Thulin/Lindegarth
Vatten & miljö, SLU
Program 26 januari
Vad gör jordbruksverket? Erik Olofsson
Moderatorer: Bergman/Olofsson
Regionförbundet Jämtland
Myndighet Jordbruksverket
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…
Presentation av delbetänkandet och arbetet framåt För akademiens ledamöter
Våren 2024 tillsattes 2024 års skogspolitiska utredning. Göran Örlander utsågs till utredare…