Trädgårdsodlingen i Sverige var i början av 1900-talet koncentrerad till de större slättbygderna och närheten till större städer. I äldre tid var transporterna ett hinder då färska frukter och grönsaker liksom blommor inte var möjliga att transportera längre sträckor utan att förstöras.
Alla städer och större orter hade därför vanligen trädgårdsodlingar och växthus nära intill sig. Arealmässigt var dessa dock aldrig omfattande sett till den totala arealen mark eller andelen åkermark. Det har historiskt handlat om 1–2 procent av jordbruksarealen även om det funnits stora lokala variationer. Det ekonomiska värdet från trädgårdsodlingen har dock varit betydande.
Startsidesbild: Annie Spratt/Unsplash
2023 års första höstnummer av Aktuellt från KSLA.
som behandlar Sverige och några andra länder – källitteratur och historiker
Minnesorden utgör ett försök att teckna en helhetsbild av de senaste årens bortgångna ledamöter både som akademiledamöter och som personer.
KSLA:s ungdomsutskott, biologisk mångfald, afrikansk svinpest, Östersjön, IUFRO World Congress… och annat.