Den 1 maj 2004 växer EU med 10 nya medlemmar, flertalet från det forna östblocket. Några är våra närmaste grannar på andra sidan Östersjön. Många är betydande jordbruksländer med stora åkerarealer och ett mycket stort antal jordbruksföretag. Företag med högst varierande storlek och produktion. I flera av de nya EU-länderna sker en snabb ekonomisk tillväxt med växande köpkraft.
Genom östutvidgningen försvinner gamla handelshinder. Jordbrukets produkter och förnödenheter liksom förädlade livsmedel kommer att söka nya marknader. Västeuropeisk produktionsteknik och företagsutveckling kommer att spridas österut men takten är svårbedömd.
KSLA:s kommitté för EU-frågor genomförde i februari 2004 en konferens som belyste det svenska jordbrukets och livsmedelssektorns ändrade förutsättningar på de nya marknaderna och med de öppna gränserna österut. Erfarenheter av redan genomförda svenska etableringar i kandidatländerna rapporterades. Konferensen inleddes med en analys av Europas ambitioner både historiska och nutida, att växa och att enas. Föredrag och diskussioner har sammanfattats av journalist Nils Lindstrand.
Endast digitalt publicerad.
Sommarnumret innehåller bl a ett referat från Wallenbergprofessor Tobias Kümmerles seminarium om rewilding.
KSLA har sett det som angeläget att belysa utvecklingen och föra en diskussion om de framtida förutsättningarna för en livskraftig livsmedelsproduktion i landet. En del av denna diskussion var överläggningsämnet vid akademiens sammankomst den 15 april 2004: ”Skall vi ha någon livsmedelsproduktion i Sverige i framtiden?”
This issue of the Academy’s journal describes the tenure development in Sweden during the last 500 years. The aim is to identify different actors and stages of the development, using possession rights and non-exclusive user rights as a point of departure.
Grosshandlaren A.W. Bergsten som fotograf och konstnär.