Här får vi ta del av händelser, kunskaper och erfarenheter från åren då galna ko-sjukan, BSE, härjade. Förhoppningsvis ska de leva kvar och förmedlas till kommande generationer.
Galna ko-sjukan, BSE, som härjade främst under 1990-talet, var en källa till stor oro och rädsla hos många människor. Den ledde till både politiska och handelsekonomiska förvecklingar.
Här får vi på ett övergripande och samtidigt djuplodande sätt ta del av händelser, kunskaper och erfarenheter från de åren. Förhoppningsvis ska kunskaper och erfarenheter som då vanns leva kvar och förmedlas till kommande generationer.
Denna skrift är framtagen i samarbete mellan experter, akademiledamöter och KSLA:s enhet för Bibliotek, arkiv och historiska projekt (BAHP). Den är ett resultat av en pågående dialog kring hur man bäst kan föra ut historisk kunskap i ett modernt sammanhang. Allt för att motverka att den kollektiva glömskan tar över och gör att ödesdigra misstag återupprepas.
Redaktör: Marianne Elvander
KSLAT 3-2020 som pdf.
Till bläddringsbar skrift (gratisapp, innehåller reklam)
Du som hämtar pdf:n och sparar den: vi rekommenderar att du tittar på skriften tvåsidig/dubbelsidig med försättsblad i din Acrobat Reader.
…
Denna bok ingår i ett bokverk om två volymer som behandlar den gröna näringens utveckling, medaljer, belöningar under drygt 200 år. Denna volym handlar om historia och utveckling.
”Vi tror att en ökad variation i skogen är bra – och att vägen dit går via engagerade skogsägare som vet vad de vill”. Det är huvudbudskapet i det arbete som KSLA:s skogsskötselkommitté presenterar i denna skrift. En skogsägare kan göra stor skillnad i skogen men det tar lång tid innan det får riktigt genomslag.
Med konferensen Det ekologiska valet – påverkar det nästa generations hälsa? avsåg Ekologiskt Forum att belysa kunskapsfront och forskningsbehov när det gäller hälsoeffekter av ekologiska livsmedel med speciellt fokus på den yngre generationen. Vad vet vi om den ekologiska matens hälsoeffekter, och vad kan vi säga?