Det svenska biståndet är under omgörning. Hur det ska se ut i framtiden kommer att diskuteras under kommande år. Men hur började det? I den första delen av två berättar Inge Gerremo om hur han kom att ägna större delen av sitt yrkesliv åt svenskt bistånd med fokus på jordbruksfrågor.
Den andra delen handlar om hur miljöfrågorna hamnade alltmer i fokus liksom hur det för Sida avgörande samarbetet med SLU kom till och utvecklades.
Att växa upp på 50-talet i Sverige var att uppleva en utvecklingsoptimism utan gräns. De tekniska möjligheterna föreföll oändliga. ”Miljöproblem” fanns knappast. Marshallhjälpen till Europa gav snabba resultat. Nationernas Förbund blev Förenta Nationerna. Dag Hammarskjöld valdes till generalsekreterare och John F Kennedy gav hopp genom att lansera den amerikanska fredskåren.
En dag för nationell dialog om det svenska och globala livsmedelssystemet den 25 januari 2021.
Vagn J Brøndegaard i Naturwissenschaftliche Rundschau, årg. 24, 1971, s. 431–432.
November 2024: Karta som visar utvecklingen av medlemsantal i Hushållningssällskap.
Rapport från ett rundabordsmöte den 19 oktober 2021.