Se filminspelning från aktiviteten!
Mat äter vi för att det är gott, för att hålla oss friska, för att uttrycka vår personlighet, för att uppleva gemenskap. Skälen är många till varför vi väljer matmönster och särskilda livsmedel. KSLA:s seminarium ”Mat i tiden – livsstil, mode eller hälsa” vill belysa några av dessa matens betydelser för individer och samhälle.
Mat i tiden-seminariet kommer att belysa och diskutera en rad aspekter av en fråga som berör folksjälen djupt.
Hjärtligt välkomna!
@KSLA_Academy #matitiden
Moderator Tommy Cederholm, professor i klinisk nutrition, Uppsala universitet
2–3/10: Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och adepter genom utbyte av kunskap, erfarenheter och framtidsspaningar!
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och…
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…