KSLA har yttrat sig över Skogsstyrelsens förslag om nya och reviderade målbilder för god miljöhänsyn, Dnr 2014/2973.
KSLA anser att angreppssättet med målbilder är positivt. Det är dock viktigt att målbilderna blir klara och tydliga, med så liten risk för tveksamheter och tolkningar som möjligt. Det blir därför viktigt att hålla nere antalet punkter.
Balansen mellan de olika avsnitten upplevs ojämn, där avsnitten om dikesrensning och skyddsdikning ges oproportionerligt mycket utrymme i text och framförallt efterföljande kommentarer. På flera ställen nämns (övertydligt) att det som skrivs utgår från dagens kunskapsläge, vilket förefaller självklart för alla målbilder. Dessutom skrivs på flera ställen – t.ex. i de första punkterna i målbilderna om dikning – att ”varje åtgärd föregås av noggrann planering avseende nytta och utförande”. Detta gäller de allra flesta skogliga åtgärder, och dessa punktsatser kan därför strykas.
KSLA lämnar synpunkter på Skogsstyrelsens förslag om reviderade målbilder på följande områden:
KSA har yttrat sig över regeringens lagpromemoria Tekniska egenskapskrav och kommunala markanvisningar
KSLA har yttrat sig över Rapporter från Trafikverket och Transportstyrelsen om tyngre och längre fordon på det allmänna vägnätet.
Yttrande över Jordbruksdepartementets remiss rörande Fiskeriverkets rapport ”Genetiska, ekologiska och samhällsekonomiska effekter av fiskutsättningar” (Dnr Jo2007/3375).