Renskötsel bedrivs på stora arealer och är beroende av att det finns betesmark för renarna under alla tider av året. Det finns samtidigt många andra markanvändare och intressen på de marker där renskötsel bedrivs. KSLA:s kommitté för mark- och vattenanvändning arrangerar nu ett rundabordssamtal inför ett planerat seminarium i frågan.
För särskilt inbjudna.
Konflikter gällande användning av mark och vatten är vanliga. Klimatet är också en faktor som har stor inverkan på renskötselns användning av markerna. En särskild utmaning är den bristfälliga kunskapen om renskötseln och dess förutsättningar i det omgivande samhället.
Syftet med rundabordssamtalet är att identifiera frågor som är särskilt angelägna för renskötselns framtid i relation till användningen av mark och vatten. Mer specifikt är avsikten att hitta ämnen där kunskapen behöver öka inom det omgivande samhället, och som passar att ta upp och diskutera i ett större forum.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…