På den här platsen anlades under 2010-talet två trädplantager, en med lövträd och en med barr-träd. Den med barrträd ligger en kort bit in på den lilla avtagsvägen.
ÄdellövskogsparkenÄdellövskogsparkens inhägnad behövs för att inte de unga träden ska förstöras av betande hjor-tar och älgar. Här finns samtliga av landets ädla lövträd representerade. På en särskild informa-tionstavla hittar du mer om parken.
BarrexotparkenHär finns ett antal planterade barrträd, främst olika sorter av gran, som används i svensk skogs-produktion eller som parkträd. Liksom med lövträden är barrträden ännu unga och kommer att under lång tid framöver stå på tillväxt.
Träd för byggnadsvårdIdag är det svårt att få fram rätt virke för till exempel underhåll och restaurering av medeltida kyrkor liksom att få tag på takspån och näver.
Akademien vill bidra till en hållbar utveckling för virke till kulturbyggnader. För att verka som föredöme har akademien i skogsbruksplanen för Barksätter lagt in möjligheter att, bland annat vid avverkning, avsätta träd för byggnadsvårdens behov.
23/10: Nominera unga entreprenörer, som får landsbygden att utvecklas, till Anders Walls Landsbygdsstipendium.
Hur påverkar AI forskning, finansiering och avnämare?
Ansökan öppen 1 okt till 1 nov: Fonden främjar mekanisering och byggnadsverksamhet inom jord- och skogsbrukets områden med företräde för åtgärder till att förbättra…
Ansökan öppen 1 okt till 1 nov: Stiftelsen finansierar forskning kring växtnäringens och kalkningsmedlens miljöpåverkan, både grund- och tillämpad forskning.