Nya strömningar – vig en dag för vatten

Seminarium

Framtiden är redan här – i alla fall när det gäller klimatförändringarna. Oavsett vilket av de framtida scenarierna som blir verklighet kommer vegetationsperioden att bli längre och nederbörden öka, både i volym och intensitet.


Nya strömningar – vig en dag för vatten Mer information
Mer information

Det innebär att vi inte längre kan hantera vatten i landskapet som ett kvittblivningsproblem som kan föras vidare till någon annan nedströms. Vi behöver bli bättre på att samverka kring vattenhushållning och hur vi hanterar vatten i landskapet, något vi blev bryskt påminda om under det besvärliga 2023 med både för lite och för mycket av det goda vattnet..

Det framkom med all önskvärd tydlighet när KSLA:s kommitté för mark- och vatten-användning genomförde ett rundabordssamtal kring hur vi kan lösa frågan om bättre vattenhushållning. Nu bjuder vi in till ett seminarium med fokus på just hur vi kan samarbeta kring vatten i landskapet, både ur lantbruks-, landskaps- och samhälls-planeringsperspektiv.

Seminarieprogrammet kommer att innehålla både ett klimatperspektiv och olika exempel på samarbeten och arbetssätt som lyfter frågan om vatten och vattenhushållning från fältet och stadsplanen till en landskapsnivå. Det innebär att markägare, samhällbyggnadschefer, forskare, entreprenörer och tillsynsmyndigheter ska komma till tals. Seminariet kommer också att bjuda på diskussioner i partssammansatta grupper kring just vattensamverkan. Välkommen!


Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.

Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Kunskap som grund, motståndskraft som mål

6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.

Kunskap som grund, motståndskraft som mål

6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…