Det av FN proklamerade Internationella året för biologisk mångfald (Naturens år 2010) går mot sitt slut. Samtidigt kan konstateras att FN:s och EU:s s.k. 2010-mål inte har uppnåtts. Enligt FN:s mål skulle förlusten av biologisk mångfald ha minskat signifikant till år 2010. Enligt EU:s mål skulle förlusterna ha upphört. Resultatet för Sverige och de flesta andra länder har blivit långt därifrån.
För KSLA, som arbetar med de areella näringarna, är det i denna situation angeläget att belysa hur näringarna bör utvecklas för att bidra till ett uthålligt och långsiktigt bevarande och nyttjande av biologisk mångfald. Inte minst viktigt är det att försöka bedöma vad näringarna själva kan göra.
Av praktiska skäl kommer vi att denna gång koncentrera oss på hur vild biologisk mångfald påverkas av jordbruk, skogsbruk och fiske. Kulturväxter och husdjur kommer senare att ges ett eget seminarium.
Seminariet är ett samarrangemang mellan KSLA:s alla tre avdelningar och med Kungl. Vetenskapsakademien.
Medverkande: Sara von Arnold, professor vid SLU och preses på KSLA Henrik Ekman, biolog, författare och programledare vid SVT Per Wramner, professor vid Södertörns högskola, ordförande i Regeringens Vetenskapliga råd för biologisk mångfald Henrik Smith, professor, Lunds universitet Anders Dahlberg, docent , ArtDatabanken, SLU Sture Hansson, professor, Stockholms universitet
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och adepter genom utbyte av kunskap, erfarenheter och framtidsspaningar!
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och…
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…
2–3/10: Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.