KSLA har under flera år diskuterat behovet av förädling av skogsträd och lantbruksväxter för att ta fram odlingsmaterial bättre anpassat till ett förändrat och varmare klimat. Kan skogsträds- och växtförädlingen ha en bredare roll i klimatpolitiken?
Umeå Plant Science Center (UPSC), Sveriges Utsädesförening (SUF) och KSLA bjuder nu in till ett seminarium som tar upp dessa frågor.
Under flera år har behovet av förädling av skogsträd och lantbruksväxter för att ta fram odlingsmaterial som är bättre anpassat till ett förändrat och varmare klimat diskuterats. Det kan nu vara dags att också diskutera hur växtförädling kan motverka övergången till ett varmare klimat genom att binda kol eller för ersättning av fossilbaserade produkter. Vilka förädlingsmål kan det handla om för jordbruksgrödorna? Hur kan växtförädling bidra till ökad kolinbindning?
Eftermiddagen kommer att ägnas åt att diskutera risker och möjligheter med vegetativ förökning (klonförökning) av skogsplantor och hur detta kan bidra till en effektivare och mer adaptiv förädling som snabbare kan anpassa plantmaterialet bland annat till effekter av klimatförändringen.
10-11/10: Hur ser processen ut när man restaurerar en våtmark med hänsyn till exempelvis biologisk mångfald, vattenhushållning, klimatpåverkan och sociala värden? Det är ämnet för årets Caseutmaning.
10-11/10: Hur ser processen ut när man restaurerar en våtmark med hänsyn…
18/9: Hur norra Sverige kan bidra till landets livsmedelsförsörjning är frågan som diskuteras vid seminariet.
18/9: Hur norra Sverige kan bidra till landets livsmedelsförsörjning är frågan som…
28/8: Genom historiska lärdomar belyser författarna dagens situation och de pågående ansträngningarna att återuppbygga en fungerande beredskap.
28/8: Genom historiska lärdomar belyser författarna dagens situation och de pågående ansträngningarna…
20/8: Forskare från FOI:s nya kunskapscentrum för livsmedelsberedskap berättar om arbetet inom de fyra fokusområdena – kemisk-, biologisk-, ekonomisk- samt informationskrigföring.
20/8: Forskare från FOI:s nya kunskapscentrum för livsmedelsberedskap berättar om arbetet inom…