KSLA ställer sig positivt till att betänkandet presenterats och framhåller vikten av att berörda aktörer kommer till handling nu!
KSLA anser att det saknas ett systemtänk i utredningen där beredskapsperspektivet och förslagen knyter an till övriga pågående och genomförda utredningar, förslag och policyarbeten som exempelvis bioekonomiutredningen. Det är också högst relevant att förslaget om kommunernas ökade ansvar tydligt möts upp med en struktur för adekvat stöttning, återkoppling och finansiering i form av förstärkt bemanning och kompetens. Särskilt eftersom Sveriges 290 kommunernas har vitt skilda grundförutsättningar gällande demografi, ekonomi, intresse med mera, vilket måste tas i beaktande.
Akademien är tydlig i sitt remissvar med att utredningen underlåtit att inkludera både fiskenäringen och den helt centrala insatsvaran ensilageplast. Utan ensilageplast kan Sverige inte tillvarata den viktiga vallen som är en mycket viktig foderresurs i livsmedelsproduktionen. Det blir här viktigt att se på system för recirkulering av denna plast för ett robust försörjningssystem, och inkludera bedömningarna från SOU 2021:67 Vägen mot ett fossiloberoende jordbruk i arbetet framåt.
KSLA har yttrat sig till Miljödepartementet rörande Kompletterande metoder vid skydd av värdefull natur (Komet).
KSLA har yttrat sig över EU-kommissionens förslag till förordning om hållbar användning av växtskyddsmedel.
KSLA har till Miljö- och energidepartementet lämnat synpunkter på Begränsning av odling av genetiskt modifierade växter.
KSLA har yttrat sig över Energimyndighetens Biogasstrategi ER 2012:23 samt Energimarknadsinspektionens rapporter ”Förändrade marknadsvillkor för biogasproduktion” (EI R 2 010:17) och ”Ökad andel biogas på en utvecklad gasmarknad” (ER R 2 009:19).