Hela yttrandet kan läsas i bifogad pdf
KSLA önskar inför utredningens fortsatta arbete betona några frågor av särskild vikt för landsbygdsföretag inom de gröna näringarna.
KSLA hyser stor farhåga för att en alltmer tilltagande centraliserad sektorisering försvårar helhetssyn och därmed den viktiga avvägningen mellan intressen. Landsbygden måste få en rimlig del av de värden som uppstår vid utvinning av naturresurser, energiproduktion och turism. Vidare ser KSLA att behoven av kompetensförsörjning på olika nivåer för landsbygdens företag blir allt sämre tillgodosedda.
Ur en allmän beredskapssynpunkt kan ett sammanslaget politikområde bli mer effektivt. I dagsläget ser dock KSLA att ett sammanslaget politikområde inte torde vara optimalt för att hantera de kommande förändringarna av EU:s jordbrukspolitik.
KSLA har yttrat sig över remissen ”Grönbok. Nya perspektiv på Europeiska forskningsområdet”.
KSLA har yttrat sig över Artskyddsutredningens betänkande (SOU 2021:51) ”Skydd av arter – vårt gemensamma ansvar”.
KSLA har till Jordbruksdepartementet lämnat synpunkter på Utredningen av kravet på Skogs- och miljöredovisning (SMÖR