Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien lämnade synpunkter på regeringens forskningspolitik den 31 oktober 2023.
KSLA har beretts tillfälle att inkomma med synpunkter på regeringens forskningspolitik (U2023/01467).
Sverige står inför betydande utmaningar nu och i framtiden. En värld med krig i närområdet, pandemi och allt värre effekter av klimatförändringen visar vårt samhälles sårbarhet vad gäller livsmedelsförsörjning, naturresurser, hälsa och ekonomi. De areella näringarna verkar på en internationell arena och spelar en nyckelroll för att möta dessa utmaningar, där de sociala, ekonomiska och miljömässiga hållbarhetsdimensionerna är oskiljbara.
KSLA:s förslag sammanfattas under fyra rubriker
Till remissvaret.
Till ett sammandrag av inspelet.
…
Trädgårdesentusiaster träffades på Enaforsholm, Aktivt skogsbruk är en del av lösningen på klimatkrisen , Biodrivmedel – vad ska vi ha i framtidens tankar?, Enaforsholm – lägesrapport, Sekreteraren har ordet: Inriktningsplan 2009–2012 och Kunskapens Krona
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens uppgift är att med stöd av vetenskap och praktisk erfarenhet till samhällets gagn främja jordbruk och skogsbruk samt därtill knuten verksamhet.
Vad händer i våra fiskevatten? Håller fiskbestånden på att försvinna? Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien (KSLA) och Sportfiskarna genomförde en temadag om Östersjöns fiskeproblematik på Svenska Mässan i Göteborg den 11 april 2008.