Samhällsplanering ur ett landsbygdsperspektiv Vilka är utmaningarna och möjligheterna för dagens landsbygd, vilka är det som flyttar dit och hur planerar man för en hållbar framtid också i glesbygd? Det var ämnet för en konferens på Uppsala slott den 5 december 2018.
Samhällsutveckling har haft ett urbant fokus under en lång tid och vi kan behöva rikta blicken mot landsbygden.
Det handlar om marken och maten – att värna jordbruksmarken för att säkra en stabil livsmedelsförsörjning, men också om livskvalité och tillgång till bostad och service i livets alla skeenden i en tid av ökad polarisering mellan stad och land. Vi måste se det som förenar oss. Men kan det vara så att klyftan, som vi ofta pratar om, inte finns mellan stad och land så mycket som mellan olika grupper i samhället?
Referat från ett seminarium på KSLA den 5 november 2019.
Referat från Berteboskonferensen 2018: ”Global Food Security – ensuring sustainable food production at local to global scales”, 26–28 augusti 2018.
Om vinnande koncept i KSLA:s Caseutmaning 2019.
Rapport från ett webbinarium den 20 april 2021 arrangerat av KSLA:s Kommitté för Hållbar matproduktion och -konsumtion i samarbete med SLU Future Food.