Hur skyddar vi våra jordbruksmarker från exploatering i framtiden?

Akademisammankomst

Sverige är ett stort, rikt och glesbefolkat land, och kanske just därför ett bland världens alla länder med högst andel hårdgjord/bebyggd mark per capita. Men är det en klok väg att fortsätta på, till exempel mot bakgrund av vikten av att spara på den värdefulla jordbruksmarken i tider av klimatförändringar och ökade kostnader för underhåll av infrastruktur?


Hur skyddar vi våra jordbruksmarker från exploatering i framtiden? Mer information
Mer information

Vi kommer att belysa rubrikens frågeställning utifrån tre perspektiv

  • ett gott exempel under nuvarande kommunala planeringskontext
  • eventuella behov av ny lagstiftning
  • ett exempel från Tyskland på en konkret metod för att begränsa exploatering.

Observera att seminariet är öppet för alla intresserade och att delar av det kommer att hållas på engelska. Seminariet arrangeras av Allmänna avdelningen. Välkommen!


Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: Försörjningsberedskapen berör hela samhället. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna inom KSLA:s försörjningsberedskapsprogram.

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: Försörjningsberedskapen berör hela samhället. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra…

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn. Det syftar till att omvandla biodiversitetsåtgärder till konkreta ekonomiska incitament med fokus på genomförbarhet, transparens, acceptans och effektivitet.

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn.…

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka acceptansen för sitt skogsbruk är att satsa mer på naturlig föryngring av tall och öka andelen tall och lärk på granens bekostnad. Och tänka på hyggets utformning i landskapet.

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka…

Hur anpassar sig svenskt skogsbruk till ett föränderligt klimat?

3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst anpassar sitt skogsbruk för att minimera framtida risker som följer med klimatförändringen. Seminariet utgör en del i arbetet i KSLA:s kommitté Skogsproduktion i ett föränderligt klimat.

Hur anpassar sig svenskt skogsbruk till ett föränderligt klimat?

3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst…