Pollinatörer och pollination i jordbrukslandskapet – vad vet vi och vad kan vi göra?

Seminarium

Pollination av vilda insekter gynnar jordbruket. Tillgången på vilda pollinatörer är därför viktig såväl idag som i framtiden. Larmrapporter kommer om minskad tillgång på pollinatörer och en del arter hamnar på rödlistan.


Pollinatörer och pollination i jordbrukslandskapet – vad vet vi och vad kan vi göra? Mer information
Mer information

Frågan har fått stor uppmärksamhet och en hel del åtgärder utförs men situationen är komplex och kopplar till hela jordbrukslandskapets tillstånd och förändring. Behov finns av en allsidig genomlysning av vad vi egentligen vet och vilket stöd dagens åtgärder har i forskningen.

KSLA:s Kommitté för Biologisk mångfald anordnar därför ett heldagsseminarium med det övergripande syftet att bidra till förbättrade förutsättningar för pollination i odlingslandskapet.

Vid seminariet ges korta presentationer om dagens forskning och styrmedel. Diskussion sker dels i form av samtalsgrupper med deltagande av olika intressenter och även med alla deltagare. Grundläggande för seminariet är brukarnas roll som utförare av de praktiska åtgärderna liksom behovet av övervakning av tillståndet för pollinatörerna.


Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna inom KSLA:s försörjningsberedskapsprogram.

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna…

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn. Det syftar till att omvandla biodiversitetsåtgärder till konkreta ekonomiska incitament med fokus på genomförbarhet, transparens, acceptans och effektivitet.

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn.…

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka acceptansen för sitt skogsbruk är att satsa mer på naturlig föryngring av tall och öka andelen tall och lärk på granens bekostnad. Och tänka på hyggets utformning i landskapet.

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka…

Hur anpassar sig svenskt skogsbruk till ett föränderligt klimat?

3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst anpassar sitt skogsbruk för att minimera framtida risker som följer med klimatförändringen. Seminariet utgör en del i arbetet i KSLA:s kommitté Skogsproduktion i ett föränderligt klimat.

Hur anpassar sig svenskt skogsbruk till ett föränderligt klimat?

3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst…