Seminarium den 16 oktober 2001 i Alnarp
samt
Seminarium den 14 februari 2002 i Umeå
Vid seminariet ”Det sydsvenska landskapet – framtidsvisioner och framtidssatsningar” behandlades landskapets dramatiska förändringar, den allt starkare urbana kulturen, de förvaltande organisationerna och framtiden. Vid seminariet ”Idéer för framtidens skogslandskap” var framtidens skogar och den utveckling som pågått tills idag, inte minst konflikter i markanvändningen och möjligheter till samnyttjande, i fokus.
År 1780 höll Bengt Bergius ett märkligt tal som preses i Vetenskapsakademien. Tal om läckerheter har därefter haft ett särskilt anseende som ett kraftprov i lärdomshistoriska och gastronomiska kretsar.
Översyn av halvtidsutvärderingen av det pågående Miljö- och landsbygdsprogrammet för perioden 2000–2006, ett EU-program för stöd till insatser för miljövård och landsbygdsutveckling framför allt inom jordbruket
Visent – snart i en skog nära dig?, Svensk animalieproduktion i uppförsbacke, Gamla skogslexikon utgivna på nytt, Ökad precision i växtodlingen, Mindre risk för naturvårdskonflikter i skogen Konkurrensen om den odlade jorden, Många önskemål om framtidens skog, Svenska skogserfarenheter tas tillvara i Afrika
Årets första nummer, en något annorlunda form, inbjudan till ett Bertebosseminarium som handlar om ett hållbart livsmedelssystem.