Ann Norderhaug fick 2013 i uppdrag att skriva en förvaltningsplan för Enaforsholm fjällgård: ”Det är många, som med sin expertis har bidragit till arbetet med förvaltningsplanen och jag riktar ett stort tack till dem alla! Min förhoppning är, att förvaltningsplanen ska leda till att man i större grad ser de stora utvecklingsmöjligheterna för verksamheten, som ligger i landskapet på Enaforsholm! Jag hoppas också, att den ska leda till en mer ’helhetlig’ förvaltning av Enaforsholm fjällgård, så att egendomen kan vidareutvecklas i Bergstens anda och locka många nya besökare!”
Denna version är kompletterad med kartor över skötselområdena.
Rapporten Så klarar det svenska jordbruket klimatmålen är gjord i samverkan mellan KSLA och IVA, och är den sista delrapporten inom ramen för IVA:s projekt ”Vägval för klimatet”.
Sammanfattning av konferensen ”Lokal mat – från produktion till konsumtion” den 7 april 2011 i samarbete med LivsmedelsSverige och MAT21, SLU.
…