Rätten att äga och bruka sin mark

Seminarium

Rätten att äga och bruka sin mark – en förutsättning för landsbygdens företagande


Rätten att äga och bruka sin mark Mer information

Filminspelning

Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens vision är att stärka de gröna näringarna för en hållbar framtid. De gröna näringarna drivs av många företagare av olika storlek och verksamhet. Att äga och bruka sin mark är för de flesta av dem en drivkraft för att investera och utveckla sitt företag för framtiden och kommande generationer.

De senaste åren har många jord- och skogsbruksföretagare drabbats av att andra intressen gör allt större anspråk på deras mark. Pågående regeltillämpningar och utredningar leder allt oftare till inskränkningar i ägande- och brukanderätten till jord och skog.

Därför startades i november 2017 ett avdelningsövergripande äganderättsprojekt på KSLA. Syftet med projektet är ökad kunskap om den privata äganderätten och dess betydelse för att främja de areella näringarna till samhällets nytta.

KSLA bjuder nu in till ett seminarium för att öka kunskapen om äganderätten och dess position inom de gröna näringarna. Seminariet inleds med att några markägare berättar om hur de upplever sitt läge. Därefter får vi hjälp av två äganderättsexperter att reda ut äganderättens innebörd, vilket grundläggande skydd den har samt dess effekter på samhällsekonomin. Vi får också lära oss mer om förvaltningspolitik och förvaltningskultur. Seminariet avslutas med samtal och diskussioner om det aktuella läget och vad som kan behöva åtgärdas.

 

 

 


Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.

Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Kunskap som grund, motståndskraft som mål

6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.

Kunskap som grund, motståndskraft som mål

6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…