KSLA har lämnat synpunkter på Havs- och vattenmyndighetens uppdatering av åtgärdsprogrammet för havsmiljön (Dnr 2807-20).
Akademien anser bland annat att de kriterier som används för att bedöma miljöstatus bör ses över ibland. Om kriterierna för övergödning är utformade så att de inte går att nå ens vid noll-utsläpp kan resultatet bli att pengar satsas på kostsamma men ineffektiva åtgärder.
Vidare behandlas olika fiskarters populationsstatus alltför summariskt och delvis utan vetenskaplig grund. Detta är allvarligt då uppgifterna ligger till grund för politiskt beslutade fiskeregleringar. Om regleringar baseras på att alla fiskar av en art och inom ett område utgör en population, när de i verkligheten utgör en metapopulation, kan detta resultera i lokala överuttag. Förutom utslagning av lokala fisken, leder detta till minskad produktion av arten i fråga.
KSLA kommenterar två åtgärder som ingår i implementeringsplanen.
KSLA har lämnat synpunkter på ”The draft report on preliminary recommendations for technical screening criteria for the EU taxonomy” på förfrågan från The Platform on Sustainable Finance.
KSLA har lämnat synpunkter på betänkandet Service i glesbygd (SOU 2015:35, dnr N2015-2989-HL).
KSLA har svarat på Miljödepartementets remiss SOU 2010:17 ”Prissatt vatten” angående vattenprispolitik.