Internationella dagen för biologisk mångfald är en av FN:s internationella dagar och uppmärksammas den 22 maj varje år. Biologisk mångfald eller biodiversitet är ett samlingsbegrepp för all den variation som finns mellan och inom arter och livsmiljöer på jorden. KSLA arbetar ständigt med frågan på olika sätt!
Biologisk mångfald är grundläggande för upprätthållandet av olika ekosystemtjänster och en förutsättning för vår välfärd. I Sverige är förändringar i arters och naturtypers förekomst starkt kopplade till livsmedelsförsörjning och efterfrågan på råvaror och energi. KSLA uppmärksammar vikten av biologisk mångfald med olika aktiviteter, bland annat
Biologisk mångfald delas in i tre delnivåer:
Biologisk mångfald är inte bara en fråga för naturvården. Det handlar om såväl ekologiska, ekonomiska, kulturella som sociala aspekter på vårt samhälle och har därmed också stor betydelse för vårt jordbruk och skogsbruk. Omsorgen om den biologiska mångfalden behöver inkluderas i alla samhällets sektorer och politikområden. Även den pågående klimatförändringen påverkar utvecklingen av biologisk mångfald.
På det internationella planet behandlas den biologiska mångfalden i FN:s globala mål för hållbar utveckling, inom Konventionen om biologisk mångfald (CBD) och den Internationella panelen för biologisk mångfald (IPBES). På nationell politisk nivå är skogs- och jordbrukspolitiken jämte de av riksdagen antagna miljömålen centrala styrsystem. Men även Sveriges ställningstagande i de frågor om markanvändning, som aktualiserats av EU, kan få stor inverkan på den biologiska mångfalden. KSLA följer och bevakar kontinuerligt frågan.
Ansökan senast 1 april: En miljon till anslag för forskning om ändamålsenlig mekanisering och byggnadsverksamhet inom jord- och skogsbruket.
12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har direkt bäring på brukandet av skog. Historiskt var det den akademiska benämningen…
3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.
5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens remissarbete. För särskilt inbjudna.